< návrat zpět

Odvíčkování

Od roku 2003 plásty s medem odvíčkováváme na  odvíčkovacím stroji, který byl vyvinut, zhotoven a testován v naší dílně a včelařském provozu.

Teplé nástavky (asi 35°C) jsou z termokomory přivezeny na paletách k odvíčkovacímu stroji, kde obsluha vkládá rámečky s medem z nástavků do odvíčkovače. Rámečky projedou rotujícími vyhřívanými noži a vracejí se k obsluze již odvíčkovány. Víčka pláství jsou noži rozříznutá, proto jsou plástve v medometu snadno odstředěny. Některé nerovné nebo nedostavěné rámečky se musí opravit odvíčkovací vidličkou.

Odvíčkovaná víčka s medem se odstředí v odstředivce na víčka. Suchá vosková víčka se již nijak nezpracovávají a jsou tepelně upraveny na vosk.

Odvíčkované rámečky obsluha vkládá do zásobníku na 36 rámků a jsou připraveny k vložení do medometu. Rychlost odvíčkování je přizpůsobená rychlosti medometu, a je asi 150 rámečků za hodinu. Medomet a odvíčkovač obsluhují a ostatní práce spojené se získávání medu zabezpečují pouze dva pracovníci. Pro některé včelaře se to zdá být málo, ale nám toto nastavení vyhovuje.